Pytania i Odpowiedzi

Jaką patelnię wybrać??

Chcesz by patelnia była nie tylko trwała i przystosowana do smażenia bez tłuszczu? Chcesz aby potrawy nie przywierały do patelni? Zobacz czy patelnia, którą zamierzasz kupić jest pokryta powłoką. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik, który z całą pewnością pomoże Ci w zakupach:

Powłoka teflonowa – Teflon to powłoka fluoro-polimerowa. Powłoka teflonowa jest praktyczna. Jedną z ważnych rzeczy, o której należy pamiętać jest to, by podczas smażenia nie mieszać potraw metalowymi sztućcami – większość powierzchni teflonowych łatwo się rysuje.

Powłoka marmurkowa – uchodzi za najtrwalszą, ponieważ marmur jest wyjątkowo odporny na zarysowania, odkształcenia. Sprawia, że na patelni można smażyć bez użycia tłuszczu, a składniki nie przywierają do jej powierzchni. Ten rodzaj powłoki stosuje niewielu producentów patelni m.in. firmy: KingHoff, Granchio.

Powłoka ceramiczna – coraz popularniejsza. Z taką powłoką patelnia przede wszystkim równomiernie się rozgrzewa, dzięki czemu na powierzchni nie tworzą się ciepłe i zimne punkty. Śliska powłoka sprawia, że smażone składniki nie przywierają do powierzchni. Ceramika jest odporna na zarysowania.

Copyright

Copyright © 2015  Wszelkie prawa zastrzeżone. Design by zakatek24.pl

Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie