Zawód stylista — na czym właściwie polega jego praca?

0
836
zawód stylista
fot. Pexels.com

Zawód stylista od kilku lat cieszy się naprawdę potężnie wysokim zainteresowaniem wśród ludzi z całego świata. Potrzeba prezentowania się dobrze w noszonych ubraniach jest tak ogromna, że wiele osób z przyjemnością korzysta z profesjonalnych usług w tym zakresie. Czym właściwie jest zawód stylista? Zadanie takiego specjalisty polega głównie na tym, aby być nieustannie dobrze zorientowanym w bieżących trendach oraz znać wszystkie tajniki obowiązującej mody. Taka osoba powinna doskonale zdawać sobie sprawę z tego co i jak nosić, aby wyglądać najkorzystniej — niezależnie od wieku, wagi ciała i rodzaju sylwetki. Istnieją rozwiązania, które będą odpowiednie dla poszczególnych osób, a aby poznać sekrety tego zjawiska, należy oddać się w ręce — a jakże! — stylisty.

Zawód stylista — zakres obowiązków

Zawód stylista jest jednym z zajęć uwolnionych, co oznacza, że aby go wykonywać, nie jest potrzebne żadne wykształcenie kierunkowe. Mimo wszystko jednak warto zadbać o ukończenie kursu, który pozwoli dobrze zorientować się w bieżących trendach oraz tym, na co należy zwracać uwagę u poszczególnych Klientów. Często wystarczy dobre wyczucie gustu samego stylisty, aby jakość świadczonych przez niego usług była naprawdę wysoka. 

Prawda jest taka, że zawód stylista jest obecnie jednym z najpopularniejszych zajęć. Jaki jest zakres obowiązków specjalisty tego typu? Otóż sprawa w tym przypadku prezentuje się następująco:

  • profesjonalne doradztwo wizerunkowe,
  • dopasowywanie ubrań dla klientów lub/i wymiana ich całej garderoby,
  • zadbaniem o inne aspekty wyglądu, np. o manicure oraz fryzura. 

Stylista jest w stanie dokonać całkowitej metamorfozy każdego ze swoich Klientów i zaprowadzić w ich szafie konieczny porządek. 

zawód stylista
fot. Pexels.com

Gdzie pracuje stylista?

Zawód stylisty kojarzy się przede wszystkim z tworzeniem stylizacji gwiazd wielkiego formatu. Należy jednak wiedzieć, że rola tego specjalisty wcale nie kończy się w tym właśnie miejscu. Przedstawiciele tego zajęcia mogą również okazać się doskonałymi doradcami modowy dla osób, które wcale nie są stałymi bywalcami na czerwonym dywanie.

Gdzie zatem wykonywany jest zawód stylista? Osoba, która piastuje to stanowisko może być zatrudniana przez różne marki modowe lub bezpośrednio przez projektantów. Poza tym specjaliści tego typu często przygotowują modeli do sesji zdjęciowych dla czasopism, magazynów i reklam. Miejsce pracy stylisty nie jest więc stałe i może obejmować naprawdę wiele opcji. 

Co konkretnie musi wiedzieć stylista?

Osoba na stanowisku stylisty musi mieć przede wszystkim doskonałe wyczucie stylu. Poza tym konieczne jest, aby znała dobrze wszelkie takimi mody — nie tylko tej współczesnej, ale również typowej dla poprzednich dziesięcioleci. Stylista jest także zobowiązany do pozostawania na bieżąco z obowiązującymi trendami, w końcu jego podstawowym zadaniem jest sprawienie, aby każdy z jego klientów prezentował się modnie. 

Stylista zajmuje się dopasowywaniem odpowiednich wzorów, kolorów i fasonów do konkretnych typów urody i rodzaju sylwetek. Jedną z bardziej pożądanych w tym zawodzie umiejętności, jest analiza kolorystyczna i potrafienie zgrania poszczególnych barw z np. karnacją danej osoby. Oczywiście trzeba również wykazać się znajomością różnych rodzajów tkanin i… po prostu znać interesujące tricki, które mogą wpływać w bardzo pozytywny sposób na wizerunek. 

zawód stylista
fot. Pexels.com

Jak właściwie zostać stylistą?

Zawód stylista jest o tyle specyficzny, iż istnieje naprawdę wiele dróg ku temu, aby zostać specjalistą tego rodzaju. Należy zwrócić uwagę szczególnie na szkoły kierunkowe i dedykowane kursy. Oczywiście można zdobywać także doświadczenie po prostu poprzez praktykę, wystarczy jedynie zdobyć kilku klientów i zrobić wszystko, aby wzbudzić ich zaufanie.

Jeśli chcesz zostać stylistą, to nie czekaj! Postanów, że w ciągu następnego roku dołożysz wszelkich starań, aby dokształcić się w tym kierunku i… rozpocznij pracę marzeń!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here