Czym powinna charakteryzować się kurtka narciarska?

0
674
fot. Pexels.com

Uprawianie sportów zimowych to czysta przyjemność. Jazda na nartach każdego dnia zdobywa nową rzeszę fanów. Warto zatem zastanowić się, jaka kurtka narciarska będzie najlepszym wyborem. Które cechy odzieży tego typu są najważniejsze? Czym kierować się podczas zakupów? Najważniejsze jest, aby dopasować ubranie idealnie do własnych potrzeb i oczekiwań. W końcu ostatecznie to właśnie my będziemy nosić taką kurtkę. Powinna więc zapewniać ona jak najwyższy poziom komfortu, a także w prawidłowy sposób ogrzewać ciało, zapewniając jednocześnie właściwą cyrkulację powietrza — chodzi o to, aby wyeliminować ryzyko zapocenia się podczas aktywności fizycznej.

Sprawdź, jakie cechy musi mieć kurtka narciarska najwyższej jakości. Jakie parametry są istotne w przypadku odzieży specjalistycznej? Jak zapewnić sobie wygodę? Co sprawia, że tego typu odzież wierzchnia jest funkcjonalna? Na te, a także na wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule!

Kurtka narciarska — najistotniejsze parametry

Inwestując w produkt taki jak kurtka narciarska, trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów tego ubrania. Mowa w tym przypadku między innymi o:

 • kwestie dotyczące ciepła — stok narciarski to nie Kolumbia, ciało musi być stale ogrzewane,
 • wypełnieniu z naturalnego puchu (np. kaczego),
 • wysokiej jakości membranie, 
 • oddychalności, jaką zapewnia kurtka,
 • wodoszczelności, 
 • dobrze rozplanowanych kieszeniach,
 • wzmocnieniach szwów. 

Warto wspomnieć, że kurtka na narty lub snowboard może być zachowana np. w stylu casualowym i być dzięki temu odpowiednia na co najmniej kilka lat użytkowania. Nie należy jednak stawiać na modele oversizowe, ponieważ zazwyczaj nie są one w stanie dać właściwego komfortu cieplnego podczas aktywności fizycznej. 

To oczywiście zaledwie kilka spośród wielu istotnych elementów, z których powinna składać się kurtka narciarska. Jeśli Klient ma wątpliwości związane z dokonaniem ostatecznego wyboru, najlepiej jest skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą.

kurtka narciarska
fot. Pexels.com

Membrany stosowane w odzieży narciarskiej

Mebrana jest odpowiedzialna za zapewnienie prawidłowej wodoszczelności i oddychalności w kurtce narciarskiej. Element ten zazwyczaj jest mikroporowaty lub hydrofilowy. Membrany zawierają mikropory, których zadaniem jest zatrzymanie wody albo wyprodukowanie ciśnienia powierzchniowego, jakie uniemożliwia dostanie się cieczy do środka. 

Jednymi z najpopularniejszych membran są te wykorzystujące trwały materiał Górę-Tex. Membrany tego typu, które zostały zastosowane w kurtce, mogą mieć wartość od 5 000 – 30 000 mm słupa wody.

Najważniejsze cechy kurtek narciarskich

Producenci elementów odzieży takich jak kurtka narciarska zdają się ze sobą nieustannie konkurować. Wymyślają więc kolejne rozwiązania, które mają na celu zwiększenie komfortu użytkownika. 

Jako najbardziej istotne cechy kurtek narciarskich można uznać między innymi:

 • pas przeciśniegowy,
 • wewnętrzny mankiet ze specjalnym otworem na kciuki,
 • głęboki kaptur z opcją regulacji,
 • ochraniacz na brodę,
 • stójka kołnierza zabezpieczająca szyję przed dostaniem się na nią śniegu,
 • wodoszczelna kieszeń na telefon,
 • wodoodporne szwy podklejone dodatkową warstwą specjalnej taśmy,
 • suwak zlokalizowany pod pachami, który umożliwia właściwą cyrkulację powietrza.

Oczywiście cały czas należy mieć na względzie, iż nie istnieje coś takiego jak idealna kurtka narciarska. Można jednak dołożyć wszelkich starań, aby spróbować odszukać model, który będzie najbardziej odpowiadał konkretnym potrzebom danego narciarza. 

kurtka na narty
fot. Pexels.com

Czym kierować się wybierając model dla siebie?

Kupując kurtkę narciarską, należy przede wszystkim kierować się własnym poczuciem estetyki. Powinno się zwracać uwagę na to, co wydaje się nam ładne, a następnie sprawdzać parametry danego produktu. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie odzież lekka, wodoodporna i oddychająca. Oczywiście powinna być ona również zgodna z bieżącymi trendami. Warto wiedzieć, że obecnie w modzie są czerwienie w odcieniu owoców guarany oraz kolory przypominające barwę kawy z mlekiem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here