Jak prawidłowo biegać? Wszystko, czego nie wiesz o joggingu!

0
739
jak prawidłowo biegać
fot. Pexels.com

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z regularnym uprawianiem sportu, jakim jest jogging, z pewnością zastanawia się nad tym, jak prawidłowo biegać? Otóż każdy rodzaj aktywności fizycznej — nieważne czy jest to trekking górski, zjeżdżanie na nartach, pływanie na basenie, aerobik, czy jazda na rowerze — wymaga odpowiedniej techniki. Biegając we właściwy sposób, w zdecydowany sposób poprawiamy ekonomikę wykonywanych ruchów. To właśnie dzięki temu możliwie mocno minimalizujemy ryzyko wystąpienia kontuzji. Poznaj podstawowe zasady, którymi należy się kierować podczas pokonywania kolejnych kilometrów w nieco szybszym tempie od innych!

Jak prawidłowo biegać — najważniejsza jest technika!

Nie ma co się oszukiwać, technika biegu to jedna z najważniejszych spraw, jakimi interesować powinni się wszyscy amatorzy joggingu. Bieganie to nie tylko szykowanie swojego ciała na nadchodzące wakacje po to, aby cieszyć się tzw. bikini body. Oddawanie się różnego rodzaju aktywnościom fizycznym to także swoisty rodzaj selfcare, czyli dbania o swoje własne samopoczucie. Całość tych działań stanowi również skuteczny sposób walki z chorobą cywilizacyjną, jaką jest depresja. 

Wróćmy jednak do istoty tego artykułu, czyli próby odpowiedzenia sobie na pytanie o to, jak prawidłowo biegać? Niewłaściwe schematy ruchowe mają w zwyczaju utrwalać się niezwykle szybko, co może stanowić podstawę do pojawiania się i nieustannego powracania kontuzji. 

Prawidłowe ustawienie ciała pozwala na szybszy, o wiele bardziej dynamiczny bieg, który jest także o wiele mocniej ekonomiczny. Często mówi się o tym, jakoby jogging należał do grona najprostszych sportów. Wiele osób zakłada, że po prostu potrafi biegać. Okazuje się jednak. że każdy człowiek biega i porusza się inaczej, co stanowi podstawę do braku elastyczności mięśni. Jak zatem prezentuje się odpowiednia technika biegu?

jak prawidłowo biegać
fot. Pexels.com

Prawidłowa technika biegu — opis

Istnieje pojęcie takie, jak dobry krok. Kryje się pod nim to, że kolano podczas uderzania o podłoże pozostaje zgięte, a łydka jest wówczas ułożona w sposób prostopadły do gleby. Stopa powinna z kolei lądować płasko, a ramiona ustawione tak, aby nie znajdowały się niżej, niż na równi z linią pasa. 

Czym w takim przypadku byłby zły krok? Otóż można o nim mówić, jeśli kolano podczas lądowania na podłożu jest wyprostowane, wskutek czego dochodzi do silnego wstrząsu, a nie amortyzacji. Pięta wówczas przejmuje siłę całego uderzenia, a palce stóp pozostają zadarte ku górze, co jest konsekwencją próby hamowania z szarpnięciem całej powierzchni stopy. Ramiona w takiej pozycji nie wspomagają stawianych kroków i są ułożone zbyt nisko. 

Jak prawidłowo biegać? Ważne jest to, aby patrzeć przed siebie, trzymając głowę prosto i nie opuszczając jej ku dołowi, jeśli nie ma takiej potrzeby. Należy też zaniechać kiwania nią na boki, ponieważ można wówczas nadwyrężyć kręgosłup szyjny, co z kolei może spowodować późniejsze bóle tego odcinka. 

jak prawidłowo biegać
fot. Pexels.com

A co z resztą ciała?

Z pewnością zastanawiasz się nad tym, jak powinna być ułożona podczas biegu reszta ciała. Otóż warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • barki i ramiona unoszone ku górze to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez biegaczy. Innym błędem jest zamykanie klatki piersiowej. Biegając, trzeba starać się maksymalnie rozluźnić górną część ciała;
  • tułów i biodra — w trakcie joggingu trzeba zachować proste plecy. Nie można się ani garbić, ani szczególnie mocno wypinać klatki piersiowej. W ogromnym stopniu prawidłowe ułożenie tułowia jest warunkowane poprzez to, w jakiej pozycji znajdują się ręce;
  • nogi — najważniejszą sprawą jest to, aby dość wysoko prowadzić kolana. Stóp nie należy wyciągać zbyt mocno ku przodowi, lepiej jest pozwolić im na miękkie lądowanie tuż przed sobą. Pozwala to na lepszą amortyzację i zapobiega wstrząsom całego ciała. 

Istotne wydaje się również to, aby kontakt stopy z podłożem był możliwe krótki. Pozwala to na zdecydowane zwiększenie dynamiki biegu samego w sobie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here