Olej kokosowy w diecie i w kosmetyce

0
647
fot. Pexels.com

Olej kokosowy przydaje się zarówno podczas przygotowywania różnych potraw, jak i w codziennej pielęgnacji skóry twarzy, ciała, a nawet włosów. Niezwykle właściwości tego produktu sprawiają, iż zyskuje on coraz większą popularność wśród konsumentów na całym świecie. Co więcej, grono naukowe potwierdza, że olej kokosowy to jeden z najskuteczniejszych specyfików, jeśli chodzi o walkę ze zbędnymi kilogramami. Poznaj najważniejsze cechy tego tłuszczu i dowiedz się, w jaki sposób włączyć go do swojej codzienności.

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Po pierwsze należy zaznaczyć, iż olej kokosowy zawiera niezwykle duże ilości tłuszczów nasyconych. To właśnie z tego powodu ten produkt spożywczy okazuje się idealny, jeśli chodzi o pielęgnowanie zarówno stanu ludzkiego zdrowia, jak i wyglądu zewnętrznego. Podobnie jak kofeina i guarana, również olej pozyskiwany z kokosa ma bardzo zróżnicowane zastosowanie. Okazuje się on szczególnie przydatny w przypadku osób chcących szybko i zdrowo stracić na wadzę. Dobrym rozwiązaniem okazuje się zatem wdrożenie go do diety już teraz, aby na wiosnę i lato 2021 móc cieszyć się zgrabną sylwetką. 

Właściwości zawarte w tym naturalny, tłuszczu, można często spotkać w wielu suplementach diety. To jednak nie wszystko, ponieważ używa się go również jako olejku do masażu, np. w salonach SPA.

Olej kokosowy to rodzaj tłuszczu roślinnego, który pozyskuje się z miąższu orzechów rosnących na palmie kokosowej. Produkt ma białą barwę i zaczyna topnie w temperaturze około 25 stopni Celsjusza. W temperaturze pokojowej najczęściej ma on więc postać półpłynną. 

olej kokosowy

Jakie wartości odżywcze ma olej kokosowy?

Przed wdrożeniem do codziennej diety oleju kokosowego, warto dowiedzieć się, jakie są jego główne wartości odżywcze, a także jak prezentuje się sprawa kalorii, które są wraz z nim dostarczane do ludzkiego organizmu. 

Sprawa wygląda zatem następująco:

  • wartość energetyczna 100 g to 892 kcal,
  • 100 g produktu zawiera 99 g tłuszczu,
  • w 100 g oleju kokosowego znajdujemy: 82 g kwasów tłuszczowych nasyconych, 6,3 jednonienasyconych, 1,3 g kwasów tłuszczowych wielonienasyconych oraz 0,02 tłuszczów trans,
  • olej kokosowy zawiera wapń, żelazo, cynk, a także witaminy E i K. 

Należy nadmienić, iż tytułowy rodzaj tłuszczu jest uznawany za jeden z najzdrowszych na świecie i jest on doskonałą propozycją, jeśli chodzi o smażenie na nim warzyw, mięsa i innych produktów spożywczych. 

Olej kokosowy jako kosmetyk

Okazuje się również, iż olej kokosowy dzięki swoim licznym właściwościom, które wpływają na możliwość utrzymania zdrowia w dobrej kondycji, jest odpowiedni również do pielęgnacji zewnętrznej. Co więcej, jest on także szeroko wykorzystywany w medycynie. Niektóre preparaty zawierające go w składzie to doskonały pomysł na prezent  np. na Dzień Babci. Aby upominek był nieco bardziej spersonalizowany, warto zadbać o to, aby opakowanie zostało ciekawie podpisane. 

Wróćmy jednak do głównego tematu. Olej kokosowy w kosmetyce znajduje zastosowanie jako produkt do:

  • codziennej pielęgnacji skóry włosów oraz paznokci,
  • wykonywania maseczek na twarz lub włosy, 
  • skutecznej walki z trądzikiem,
  • wyeliminowania efektu ściągniętego i przesuszonego naskórka,
  • kąpieli lub wykonywania masażu,
  • łagodzenia stanów zapalnych skóry,
  • peelingowania ciała (należy go wówczas połączyć z solą morską. 

Jak wynika z informacji, olej kokosowy ma naprawdę niezwykle szerokie zastosowanie. To właśnie z tego powodu został on doceniony przez konsumentów z całego świata. 

fot. Pexels.com

Olej kokosowy w medycynie

Warto wspomnieć, że olej z kokosa to także produkt, którego używa się w medycynie. Można stosować go między innymi w formie profilaktyki chorób ogólnoustrojowych. 

Co więcej, wpływa on pozytywnie także na usprawnienie pracy ludzkiego mózgu i jest rodzajem naturalnego antybiotyku (wszystko dlatego, że w jego składzie znajdujemy naprawdę dużo kwasu laurynowego i kaprylowego), który w przeciwieństwie do środków chemicznych o podobnym działaniu, nie wpływa negatywnie na florę bakteryjną żołądka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here