Rowery treningowe — czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?

0
837
fot. Pexels.com

Okres jesienno-zimowy jest bardzo trudny dla osób, które cenią sobie aktywność fizyczną. Sporty takie jogging, czy pływanie na otwartych basenach najczęściej muszą zostać przełożone na nieco bardziej dogodny termin. Z kolei ruch, taki jaki przy kitesurfingu wymaga specjalnych warunków, jakie są w stanie zaoferować nam głównie kraje, gdzie panuje klimat tropikalny. Co prawda pozostaje jeszcze trekking górski, jednak duża część społeczeństwa i w tym przypadku woli, gdy zamiast śniegu i minusowych temperatur na zewnątrz jest ciepło i słonecznie. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Dobrą opcją jest zainwestowanie w produkty takie jak rowery treningowe! Istnieje również opcja korzystania z krytych basenów. 

Rowery treningowe — rodzaje urządzeń

Wybór sprzętów takich jak rowery treningowe jest naprawdę ogromny, co sprawia, że nawet najbardziej wymagający Klienci z pewnością będą w stanie odszukać wśród tych wszystkich opcji taką, która będzie najlepiej odpowiadała ich indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. Wyróżniamy następujące rodzaje rowerków treningowych:

  • poziome,
  • pionowe,
  • spinningowe,
  • mechaniczne, 
  • magnetyczne,
  • elektromagnetyczne.

Poniżej krótko opisaliśmy każdy z wyżej wymienionych typów. 

rowery treningowe
fot. Pexels.com

Pionowe rowery treningowe

Takie maszyny to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj, jeśli chodzi o rowery treningowe. Wszystko ze względu na fakt, iż jazda na nich najbardziej przypomina tę na tradycyjnym rowerze.

Co więcej, doskonale nadają się one także dla osób, które borykają się różnymi dysfunkcjami w obrębie kręgosłupa — zarówno odcinku szyjnego, jak i lędźwiowego. 

Rowery spinningowe

Jazda na rowerku treningowym w połączeniu z odpowiednią dietą jest w stanie pozwolić bardzo szybko stracić nieco nadprogramowych kilogramów i przygotować swoje ciało na wakacje w tropikach!

Rowery treningowe typu spinningowego to wysokiej jakości sprzęt fitness, który mocno przypomina rowery szosowe. Oczywiście w wersji stacjonarnej. Z powodzeniem można się na nim przygotować np. do udziału w ultramaratonie. 

Rowery treningowe mechaniczne

Mechaniczny system oporu to najbardziej podstawowa konstrukcja, jeśli chodzi o rowery treningowe. Jest to różniej rozwiązanie mocno budżetowe, które jest odpowiednie dla użytkowników, którzy nie mają zbyt dużych oczekiwać względem posiadanego sprzętu fitness. 

Regulacja stawianego przez maszynę oporu odbywa się poprzez fizyczne zwiększenie poziomu tarcia koła roweru. Można tego dokonać, używając pokrętła — płynnie lub stopniowo. 

Obsługa i ewentualna konieczność naprawy roweru treningowego mechanicznego okazuje się dość problematyczna, często niebędąca do wykonania przez niedoświadczonego użytkownika. Trzeba także zaznaczyć, że opisywane urządzenia generują dość duży hałas podczas ćwiczeń, co nie wszystkim musi odpowiadać. 

Rower magnetyczny

W tym przypadku mamy do czynienia z nieco bardziej zaawansowanym sprzętem treningowym. W parze z jakością idą oczywiście nieco wyższe ceny tych produktów. Jest to jednak przykład dobrej inwestycji, urządzenie to z pewnością będzie służyło danemu użytkownikowi przez wiele lat. 

Śmiało można mówić o tym, że modele magnetyczne są odpowiednie dla osób o nieco większych wymaganiach. Większość konsumentów jest zgodnych co do faktu, iż urządzenia te są znacznie lepsze, wygodniejsze i przede wszystkim cichsze, co zwiększa oczywiście komfort podczas wykonywania ćwiczeń. 

Pamiętajmy, że pozostawanie aktywnym fizycznie jesienią i zimą ma ogromne znaczenie dla tego, jak nasze ciało będzie prezentowało się w siniki, przy okazji spędzania urlopu za granicą.

rowerek treningowy
fot. Pexels.com

Rowerki elektromagnetyczne

Modele elektomagnetyczne rowerów treningowych to najbardziej zaawansowana ze wszystkich dostępnych opcji. Są one najdroższe, ale i najlepsze, jeśli chodzi o komfort wykonywanych na nich ćwiczeń. Cały system łączy w sonie cechy typowo mechaniczne, z wysokiej jakości elektroniką. 

Opór w tym przypadku może być regulowany automatycznie, będąc dopasowywany do tego, jaki został ustawiony program treningowy. To doskonała opcja dla wymagających użytkowników. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here