Podróżowanie z dzieckiem — o czym powinno się wiedzieć?

0
721
fot. Pexels.com

Zwiedzanie świata może mieć wiele oblicz. Jeśli planujemy samotną wyprawę, jesteśmy odpowiedzialni jedynie za siebie samych. Co jednak w sytuacji, gdy w grę wchodzi podróżowanie z dzieckiem? Okazuje się, iż zaplanowanie wspaniałych, egzotycznych wakacji ze swoją pociechą wcale nie jest tak trudne, jak pozornie mogłoby się wydawać. Wymaga to oczywiście skupienia uwagi na kilku istotnych aspektach, ale w żadnym razie nie ogranicza to rodziców chcących zwiedzać najpiękniejsze zakątki świata. 

Co jest ważne dla dzieci?

Dzieci odbierają bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego zupełnie inaczej niż dorośli.   Wrażenia, których najmłodsi doświadczają podczas poznawania planety, w zdecydowany sposób różnią się od tych, z jakimi mają do czynienia ich opiekunowie. Podróżowanie z dzieckiem to konieczność planowania posiłków z wyprzedzeniem i poświęcanie odpowiedniej ilości czasu na regenerację malucha — ciekawą opcją jest nocowanie w miejscach oferujących tzw. glamping. 

Rodzice powinni również pamiętać o tym, aby we właściwy sposób urozmaicać czas swoim maluchom. Istotny wydaje się fakt, że dzieci potrzebują zupełnie innych form rozrywki. Podczas gdy dorośli planują uprawianie trekkingu górskiego lub kitesurfingu, młodzi podróżnicy powinni oddawać się np. zajęciom edukacyjnym, zabawie klockami lub na placu zabaw. 

podróżowanie z dzieckiem
fot. Pexels.com

Podróżowanie z dzieckiem do egzotycznych krajów

Weźmy jako przykład Amerykę Południową. Kierunki takie jak Kolumbia, Brazylia lub inne tzw. ciepłe kraje są w widoczny sposób demonizowane przez ogólnoświatowe media. Czy jednak oznacza to, że destynacje są zarezerwowane jedynie dla dorosłych podróżników? Oczywiście, że nie!

Kino amerykańskie w ogromnym stopniu przyczyniło się do pogłębienia licznych stereotypów. Warto jednak mieć swój własny rozum i zrozumieć, iż szeroko pojęta egzotyka nie zawsze równa się z niebezpieczeństwem, które czai się na każdym kroku. 

Czy podróżowanie z dzieckiem naraża je na niebezpieczeństwo?

Wakacje w tropikach to marzenie wielu turystów. Warto zwrócić uwagę, że bez względu na to, czy podróżujemy samotnie, czy z dzieckiem, zawsze trzeba zachować wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa. Mowa jest w tym przypadku między innymi o:

  • szczepionkach — przed ich przyjęciem konieczne jest skonsultowanie się w tej sprawie ze specjalistą;
  • odpowiedniej higienie — większość chorób wynika z zaniedbania kwestii czystości. W podróży trzeba często myć ręce i pić jedynie przegotowaną wodę;
  • zadbaniu o dobrą bazę noclegową — podróżując z maluchem, konieczne jest wybieranie hoteli oferujących wysoki standard. 

Wytycznych jest oczywiście znacznie więcej. My przedstawiliśmy jedynie wiedzę poglądową. 

dziecko w podróży
fot. Pexels.com

Ekwipunek podróżującego rodzica

Podróżowanie z dzieckiem to prawdziwa przygoda. Każdy rodzic powinien przed wyjazdem zadbać o to, aby w jego walizce znalazły się wszystkie niezbędne rzeczy. Chodzi o produkty, które są przydatne, a nich dostanie za granicą, może stanowić niemały problem. O czym konkretnie mowa? Otóż mamy na myśli na przykład:

Rzecz jasna nie można zapominać o sobie. Koniecznie trzeba zabrać wygodne ubrania w jasnych kolorach, w których będzie się nam podróżowało całkowicie komfortowo.

Na co zwrócić uwagę planując wyjazd z dzieckiem poza granice Polski?

Bez względu na to, czy planujemy wycieczkę do Baden-Baden, Tajlandii, czy też USA, zawsze trzeba zadbać o bazę noclegową, która będzie odpowiadała nie tylko dorosłym, ale również młodym podróżnikom. 

W hotelu powinny znajdować się atrakcje takie jak wewnętrzna strefa zabaw np. z bilardem, konsolami do gier wideo, puzzlami i zabawkami edukacyjnymi dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Istotne jest również to, czy ośrodek oferuje miejsce do zabaw na świeżym powietrzu. Nierzadko najlepszą opcją jest dobrze wyposażony park wodny, w którym pociechy mogą szaleć całymi godzinami. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here