Trener personalny — wszystko, co musisz wiedzieć o tej pracy

0
630
trener personalny
fot. Pexels.com

Trener personalny, nazywany często również trenerem osobistym, to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych zawodów świata. Osoba ta zajmuje się przede wszystkim właściwym układaniem różnego rodzaju ćwiczeń fizycznych oraz uczeniem swoich podopiecznych tego, w jaki sposób należy wykonywać każde z nich. Trener personalny ma również motywować klientów i dokładnie monitorować czynione przez nich postępy. Podejmując współpracę z trenerem personalnym, istnieje duże prawdopodobieństwo znacznego skrócenia czasu potrzebnego do tego, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę lub poprawić swoją kondycję.

Trener personalny a regulacje prawne

Z pewnością nie każdy ma świadomość, że trener personalny jest jednym z tych zawodów, które nigdy nie doczekały się konkretnej definicji prawnej oraz regulacji ustawowych. Razem z wejściem w życie ustawy o dotyczącej sportu z 25 czerwca 2010 roku (Dz.U. z 2020 r. poz. 1133) działalność rekreacyjna, w tym również prowadzenie treningów personalnych w klubie fitness lub poza nim, przestała być regulowana w jakikolwiek sposób.

Wskutek wyżej wymienionej sytuacji doszło do tego, że tytuł zawodowego instruktora sportu i rekreacji ruchowej właściwie zupełnie wyszedł z obiegu. Co więcej, od 20120 roku trenerzy personalni są zwolnieni z konieczności posiadania uprawnień państwowych lub nawet jedynie ukończonych kursów spełniających dodatkowe kryteria. Oznacza to, że trener personalny jest zawodem uwolnionym. Ma to swoje dobre, jak i złe strony — pasjonaci znający się na sporcie mogą uczyć go innych bez większych obostrzeń, ale klienci mogą być narażeni na braki wiedzy konkretnego instruktora. Dlatego też konieczne jest sprawdzenie opinii o danym specjaliście. 

trener personalny
fot. Pexels.com

Z wizytą na basenie

Trener personalny może działać właściwie w ramach każdej dziedziny sportu i rekreacji. Wiele osób decyduje się korzystać z podobnych usług na basenie — np. nauka pływania, aerobik wodny i wiele innych. Pamiętajmy, że ćwiczenia wykonywane w wodzie mają zbawienny wpływ na zdrowie kręgosłupa. W ich trakcie ciało wykorzystuje dokładnie te mięśnie, których nie używa podczas żadnych innych czynności. Tym samym dochodzi do znacznego odciążenia napiętych powięzi, co z kolei umożliwia pracę nad wzmocnieniem pozostałych części ludzkiego organizmu. 

Co ciekawe, trening na basenie to również świetna forma przygotowania się do jazdy na rowerze, a nawet startowania w maratonach rowerowych. W końcu podczas pływania zostają wzmocnione nie tylko mięśnie przykręgosłupowe, ale również nóg i ramion. 

Przygotowanie do wypraw w góry

Trener personalny może również przygotować swoich podopiecznych do uprawiania trekkingu górskiego. Wskutek wykonywania dość prostych ćwiczeń, które angażują duże partie mięśni, dochodzi wreszcie do ich wzmocnienia, co ma ogromne znaczenie dla ogólnej kondycji.

Pamiętajmy, że pozostawanie w dobrej kondycji fizycznej ma potężne znaczenie nie tylko dla wyglądu naszej sylwetki, ale także utrzymania ciała w dobrym zdrowiu oraz dla właściwej kondycji psychicznej. 

trener personalny
fot. Pexels.com

Jak szybko poprawić swój wygląd?

Trener personalny dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom może również w znaczący sposób przyspieszyć poprawę sylwetki swoich klientów. Dobrze dobrane ćwiczenia, które wykonywane będą prawidłowo to absolutna podstawa, jeśli chodzi o płaski brzuch, jędrne pośladki i wyrzeźbione ramiona. Jeśli właśnie chcesz przygotować swoje ciało na nadchodzący sezon letni i dążysz do efektu bikini body, to z pewnością przyda Ci się konsultacja ze specjalistą. 

Trener personalny to swoisty przewodnik po świecie sportu i rekreacji. Warto wykonywać ćwiczenia fizyczne pod okiem doświadczonej osoby, która na bieżąco może pomagać w korygowaniu ewentualnych błędów. Pamiętajmy, że sami z siebie nie możemy być dobrymi we wszystkich dziedzinach wiedzy. To właśnie z tego powodu doskonałym pomysłem wydaje się konsultacja z kimś doświadczonym. Dzięki wsparciu takiej osoby można też zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych urazów ciała. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here