Selfcare — dlaczego i jak powinniśmy dbać o siebie?

0
647
selfcare
fot. Pexels.com

Nawet sam Bóg zasugerował nam, abyśmy miłowali bliźniego swego, jak siebie samego. Niestety, zbyt często poważnie podchodzimy jedynie do pierwszej części tego katolickiego hasła. Siebie, swoje samopoczucia oraz uczucia, a nawet kwestie zdrowotne zostawiamy na później. W końcu jest tak wiele spraw, które trzeba załatwić, w tyle miejsc musimy zdążyć i z tak wieloma zadaniami należy się codziennie zmierzyć. Czasu na selfcare, czyli na samoopiekę wiecznie nam brakuje. Nie może tak być dłużej! Raz na zawsze zerwijmy ze starymi przyzwyczajeniami i wprowadźmy w życie kilka radykalnych zmian, które pomogą nam w procesie dbania o swoje ciało, umysł i kondycję psychiczną. 

Selfcare — co to właściwie jest?

Pojęcie selfcare każdego dnia zyskuje na popularności. Coraz więcej osób zaczyna interesować się tematem samoopieki i zwraca uwagę na istotne kwestie, które dotyczą wyłączne danej jednostki. Należy jednak zaznaczyć, że selfcare nie ma nic wspólnego z egoizmem. Jest to raczej nauka dostrzegania swoich potrzeb w świecie, jaki niejako zmusza nas do rezygnowania z wielu przyjemności na rzecz brania udziału w wyścigu szczurów, choć ten zwykle nie prowadzi w żadne konkretne miejsce. 

Selfcare to zatem dbanie o siebie — jedzenie zdrowych i smacznych produktów, pozwalanie sobie na drobne przyjemności, przebywanie tylko i wyłącznie swoim własnym towarzystwie, jeśli to właśnie tego potrzebujemy. Wszystko to, aby miało sens musi przebiegać bez wyrzutów sumienia o to, jak wiele można by zrobić dla innych, gdybyśmy nie odpoczywali. Filozofia ta jest swoistym renesansem naszych czasów, pozwala zwolnić i przede wszystkim postawić w centrum uwagi — a jakże! — siebie.

selfcare
fot. Pexels.com

Zdrowie dodatki w codziennej diecie

Jednym z większych odkryć dietetycznych naszych czasów, jest zlokalizowanie produktów z grupy tzw. superfoods. Superżywność to nic innego, jak naturalne i nieprzetworzone elementy codziennego jadłospisu. Zawarte w nich witaminy i minerały mają zbawienny wpływ na zdrowie organizmu. 

Wśród takich produktów znajdujemy między innymi olej kokosowy oraz pobudzające, zawierające zdrową kofeinę owoce guarany. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że nie tylko egzotyczne rośliny, takie jak nasiona chia, spirulina, czy też jagody goji zasługują tutaj na uwagę. Wiele polskich warzyw i owoców zapracowało sobie na miano superfoods. Wśród nich znajdujemy między innymi:

  • dynię — prawdziwą perłę jesiennych upraw,
  • jarmuż — duża zawartość żelaza,
  • siemię lniane — wspomagające prawidłowe funkcjonowanie jelit,
  • orzechy włoskie — dobroczynny wpływ na mózg,
  • miód i pyłek pszczeli — poprawiają działanie układu odpornościowego,
  • żurawina — doskonała na leczenie dróg moczowych i jako profilaktyka nowotworowa,
  • natka pietruszki — bogata w żelazo i witaminę C.

Jak wynika z powyższych informacji, polska ziemia produkuje wiele produktów, które są istotnym elementem diety zdrowego człowieka. 

selfcare
fot. Pexels.com

Zrób sobie prezent bez okazji

Jeśli chodzi o selfcare, to bardzo ważne jest, aby od czasu do czasu coś sobie sprezentować. Nie musi być coś wielkiego, a tym bardziej nie potrzeba do takiego dziania specjalnej okazji. Można postawić na coś spersonalizowanego, np. łańcuszek z grawerem swojego imienia lub istotną dla nas sentencją. Jeśli z kolei marzysz o nowym, luksusowym kremie do twarzy albo o pobycie w SPA, znajdź pieniądze na to, aby się trochę rozpieścić. 

Prezent dla siebie może mieć także wymiar czysto praktyczny. Selfcare może być także formą dopingu w uprawianiu różnego typu sportów. Chcąc więc dalej rozwijać się w swojej ulubionej aktywności fizycznej, warto zainwestować w produkty, które to umożliwią. Mowa jest w tym przypadku na przykład o:

Jak wynika z powyższych informacji, sposobów na selfcare jest wiele. Tylko od nas samych zależy to, jaki wybierzemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here