Weekend w Polsce — gdzie wyjechać?

0
678
weekend w Polsce
fot. Pexels.com

Polacy to naród, który jest jednym z najbardziej aktywnych, jeśli chodzi o podróżowanie po świecie. Nasze społeczeństwo chętnie odwiedza egzotyczne państwa — np. Kolumbię, Wenezuelę, Birmę, Wietnam oraz wiele innych tzw. ciepłych krajów. Wojaże po ciekawych zakątkach naszej planety postrzegamy niemalże jako swoistą formę selfcare, czyli samoopieki. Z przyjemnością oddajemy się także sportom, które bezpośrednio wiążą się z koniecznością udawania się na wycieczki — np. kitesurfing oraz trekking górski. Czy jednak oznacza to, że nasza ojczyzna nie ma nam nic do zaoferowania? Okazuje się, że zbyt często „cudze chwalimy, a swego nie znamy”. To właśnie z tego powodu postawiliśmy stworzyć listę ciekawy pomysłów, jeśli chodzi o weekend w Polsce. 

Gdzie wyjechać na weekend w Polsce?

Wielu z nas myśląc o podróżach, od razu widzi dalekie kraje zlokalizowane poza granicami Starego Kontynentu lub przynajmniej jakieś interesujące punkty na mapie Europy. Okazuje się jednak, że można zorganizować także bardzo ciekawy weekend w Polsce!

Niemalże każde województwo ma do zaoferowania coś, co z pewnością nasz zaskoczy. Dolny Śląsk obfituje w liczne zamki i pałace, małopolska kusi Szlakiem Orlich Gniazd, a Górny Śląsk kojarzy się jednoznacznie z licznymi zabytkami techniki oraz kopalniami. 

Polska to także doskonała sztuka kulinarna, jaką z powodzeniem można do reszty rozpieścić kubki smakowe. Choć kuchnia włoska, francuska i hiszpańska od wieków zachwycają bogactwem smaków, to jako Polacy i tak chętnie wracamy do rodzimych pierogów i pajd ze smalcem oraz kiszonym ogórkiem. 

weekend w Polsce
fot. Pexels.com

Kazimierz Dolny — raj dla fotografów

Jeśli planujesz weekend w Polsce, to koniecznie weź pod lupę Kazimierz Dolny — miasto położone nad malowniczym brzegiem Wisły. Miejscowość znajduje się w województwie lubelskim i od lat stanowi mekkę turystyczną nie tylko dla naszych rodaków, ale także przybyszy z innych państw europejskich. 

Co oferuje nam Kazimierz Dolny. Przede wszystkim atrakcje takie jak:

  • bogatą i niesamowitą historię,
  • urokliwe stare miasto, 
  • niesamowite rezydencje wzniesione w stylu tzw. lubelskiego renesansu,
  • wąwozy lessowe. 

Trzeba od razu zaznaczyć, że jest to idealna destynacja dla wszystkich amatorów fotografii. 

Wycieczka nad polskie morze

Bałtyk z zasady kojarzy się z zimną wodą i mocno obleganymi plażami. Mimo wszystko jednak wciąż jest to doskonały kierunek, jeśli chodzi o weekend w Polsce. Istnieją przecież miejscowości, które nie są znane wśród wszystkich przyjezdnych. Można więc znaleźć w nich ciszę i spokój. Warto poszukać takich miejsc choćby po to, aby odpocząć od zgiełku codzienności. 

Co ciekawe, nad polskie morze można z powodzeniem wyjechać nie tylko latem, ale również zimą. Wówczas będziemy mieli szansę nawdychać się jodu — tak ważnego dla budowania odporności.

Jakie miejsca zlokalizowane niedaleko trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu? Mamy kilka propozycji:

Jak widać, opcji jest naprawdę dużo. Dlatego też nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, ze absolutnie każdy, nawet najbardziej wymagający turysta zdoła znaleźć coś dla siebie, aby spędzić weekend w Polsce. 

weekend w Polsce
fot. Pexels.com

A może rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Jeśli weekend w Polsce, to konieczne trzeba wziąć pod uwagę wypad w Bieszczady. Od dziesięcioleci góry te mają sławę miejsca, które sprzyja wyciszeniu oraz regeneracji umysłu. 

Będąc na miejscu, warto odwiedzić np. Połoninę Caryńską i Wetlińską, zdobyć najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, czyli Tarnicę, a także wybrać się na Bukowe Berdo. Z pewnością każdy znajdzie w tej części kraju coś, co będzie odzwierciedleniem jego osobistych podróżniczych preferencji. Powiedzonko „Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady!” nie wzięło się znikąd. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here