Włoski sos pomidorowy domowej roboty — jak serwować makaron spaghetti?

0
721
włoski sos pomidorowy
fot. Pexels.com

Nie da się ukryć, że włoski sos pomidorowy i podłużny makaron typu spaghetti właściwie nie ma swoich przeciwników. Ta prosta potrawa może mieć naprawdę wiele oblicz, z których właściwie każde stanowi propozycję doskonałą. Sztuka kulinarna rodem z gorącej Italii dosłownie wstrząsnęła kubkami smakowymi ludzi na całym świecie. Kluski mogą być maczane w oliwie, smażone na oleju kokosowym, albo polewane gorącymi pomidorami. Wszystko w tej materii zależy od osobistych upodobań. 

Nie każdy wie, że kuchnia włoska ma doskonały wpływ na ludzkie samopoczucie i — co zostało udowodnione przez grono naukowe — może zapobiegać występowaniu depresji. Makaron z powodzeniem można włączać do różnego rodzaju diet, również tych, których celem jest zredukowanie tkanki tłuszczowej. Zasada jest jedna, trzeba umieć zachować umiar i pamiętać o spożywaniu dużych ilości cennych witamin i minerałów. Za to wszystko organizm z pewnością się nam odwdzięczy. 

włoski sos pomidorowy
fot. Pexels.com

Idealny włoski sos pomidorowy, czyli jaki?

Niektóre przepisy są konserwatywne, inne z kolei mocno postępowe. Włoski sos pomidorowy w podstawowej wersji powinien być przyprawiony oregano i bazylią. Można pokusić się również o sól i pieprz. Wielu kucharzy uważa, że największym wrogiem sztuki kulinarnej rodem z Italii jest przesada. Naszym zdaniem jednak niekiedy warto pokusić się o nieco bardziej śmiałe środki. Współczesna wiedza o smakach jest na tyle obszerna, że warto z niej czerpać garściami! 

Idealny włoski sos pomidorowy to zatem taki, który nam po prostu smakuje najbardziej. Nie ma w tej kwestii właściwie żadnych ograniczeń. Istnieje jednak kilka zasad, jakie warto wziąć pod uwagę. Sprawdzone opcje są dobre o tyle, że zostały wykorzystane już setki razy, zawsze dając pożądany efekt. Z sosem pomidorowym jest jak z kawą — jedni lubią aromatyczną arabicę, inni dającą kofeinowego kopa robustę, a jeszcze inni wybierają napoje takie, jak napar z guarany. Co zatem warto wiedzieć o włoskim makaronie i sposobach, w jaki się go serwuje?

włoski sos pomidorowy
fot. Pexels.com

Włoski sos pomidorowy — sekret doskonałego smaku

Wszystko zaczyna się od przygotowania bazy. Włoski sos pomidorowy można w zasadzie podzielić na dwa rodzaje: wersją południową — która opiera się na wykorzystywaniu czosnku, papryki chili, kaparach i oliwkach — oraz opcję rodem z północy, gdzie prym wiodą marchewka, seler i smażona cebula. Zarówno smaki południowe, jak i północne mają wierną rzeszę swoich fanów, coś po prawdzie, to raczej czosnek i oliwki zdominowały światowej sławy restauracje. 

Co jeszcze powinien zawierać w sobie idealny, włoski sos pomidorowy? Otóż mamy w tym przypadku kilka interesujących propozycji, warto dodać:

  • gotowaną marchewkę;
  • karmelizowaną cebulę;
  • całe ząbki czosnku — ich aromat i smak będzie w tej formie bardziej wyczuwalny, ale jednocześnie nie zdominuje on całego dania;
  • pomidorki koktajlowe — dodadzą przyjemnej słodyczy oraz smaku… lata! W przypadku małych odmian pomidorów nie trzeba ich obierać ze skórki;
  • sos sojowy — ot, niecodzienne rozwiązanie we włoskiej sztuce kulinarnej. Naprawdę wiele nowoczesnych przepisów łączy w sobie idee spaghetti i azjatyckiego sosu sojowego, zyskuje się w ten sposób efekt umami i wykorzystuje najlepsze cechy kuchni fusion;
  • czerwoną bazylię — gruzińskie przyprawy zyskują coraz większą popularność;
  • koperek — tak, naprawdę! Koperek doskonale komponuje się ze smakiem pomidorów i makaronu spaghetti;
  • pieczoną paprykę — kolejna nieoczywista, ale jakże smaczna opcja kulinarna. 

Włoski sos pomidorowy powinien być niczym innym, jak wypadkową indywidualnego gustu naszych osobistych kubków smakowych. Warto eksperymentować i bawić się ostateczną formą potrawy. Niektórzy wzbogacają to danie odrobiną cynamonu lub nawet anyżu. Czasami jako przyprawy używa się również odrobiny whiskey. Możliwości są setki, jeśli nie tysiące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here