Fototyp skóry — jak dobrać kosmetyki do karnacji?

0
859
Fototyp skóry
fot. Pexels.com

Trudno się nie zgodzić, że piękna i głęboka opalenizna w dzisiejszych czasach to podstawa, jeśli chodzi o pojmowanie atrakcyjności jako takiej. Ciemny odcień skóry doskonale prezentuje się na plaży, podczas odbywania wakacji w egzotycznych krajach. Śmiało można mówić o tym, że opalone ciało jest równie ważne, jak zgrabna sylwetka. Skoro tak chętnie pracujemy nad swoimi kształtami, np. jeżdżąc na rowerze, biegając, zjeżdżając na nartach, pływając na basenie, ćwicząc aerobik, uprawiając trekking górski i różnego rodzaju sporty ekstremalne, to dlaczego nie mielibyśmy w ramach tzw. selfcare zadbać również o kwestie dotyczącą karnacji? W końcu ona również ma znaczenie dla naszego samopoczucia, które to zawsze powinno być przeciwieństwem depresji. Pozostaje zatem ustalić, jaki jest Twój fototyp skóry i dobrać do niego odpowiednie kosmetyki! Czym się kierować w tej kwestii? Na to, a także na wiele innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Opalanie — co warto wiedzieć?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z opalaniem, to przede wszystkim powinieneś poznać swój fototyp skóry. Dzięki temu będziesz miał szansę dobrać odpowiedni sposób przyciemniania swojej karnacji, który jednocześnie będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. 

Dlaczego trzeba określić fototyp skóry? Ponieważ to właśnie od niego zależy, ile czasu należy poświęcać procesowi opalania. To również fototyp decyduje o tym, na jaki kolor opali się nasze ciało i jakich kosmetyków warto używać. 

Skóry można podzielić przez wzgląd na ich reakcję na promieniowanie UV w trakcie pierwszych trzydziestu minut od chwili wystawienia ciała na działanie słońca. Im mocniejsza jest reakcja podczas ekspozycji, z tym wyższym typem skóry mamy do czynienia. W szerokości, w której przyszło nam żyć, wyróżniamy aż cztery rodzaje skóry — celtycki, północnoeuropejski, środkowoeuropejski oraz południowoeuropejski. 

Fototyp skóry

Fototyp skóry celtycki

Cechy charakterystyczne:

 • jasna, blada wręcz karnacja,
 • występowanie piegów (licznych — na twarzy i ciele),
 • włosy: jasny blond, jasny rudy,
 • oczy: jasnoniebieskie, zielone, zdające się być przezroczystymi.

Osoby o takim typie skóry powinny uważać, jeśli chodzi o opalanie. Mają one niski poziom pigmentacji, co oznacza, że niezależnie od czasu spędzonego na słońcu, opalenizna i tak nie będzie szczególnie widoczna. Poleca się w tym przypadku kosmetyki przyspieszające opalanie, przeznaczone do skóry o wysokiej wrażliwości oraz subtelnych bronzerów. 

Fototyp skóry północnoeuropejski

Cechy charakterystyczne:

 • jasna karnacja,
 • występowanie piegów,
 • włosy: jasny i ciemny blond, ciemny rudy,
 • oczy: niebieskie, szare, zielone.

Ten typ skóry również nie sprzyja szybkiemu opalaniu i możliwości uzyskania karmelowego bądź czekoladowego efektu. Już niewielka dawka promieniowania UV może wywołać silne podrażnienia. 

Jeśli chodzi o kosmetyki przeznaczone do tego fototypu skóry, to powinny być to przede wszystkim przyspieszacze opalania, bronzery oraz balsamy o działaniu silnie regenerującym.

Fototyp skóry

Fototyp skóry środkowoeuropejski

Cechy charakterystyczne:

 • oliwkowa, lekko śniada karnacja,
 • niekiedy występowanie piegów,
 • włosy: ciemny blond, odcienie brązu,
 • oczy: brązowe, piwne, niebieskie, szare.

Osoby o takim typie skóry znacznie łatwiej się opalają i mają szansę na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów. Korzystanie z solarium w ich przypadku nie jest szczególnie niczym ograniczone. 

Kosmetyki odpowiednie do takiego fototypu to silne bronzery, balsamy o działaniu rozgrzewającym — zarówno te z grupy tingle, jak i thermo.

Fototyp skóry południowoeuropejski

Cechy charakterystyczne:

 • mocno śniada karnacja,
 • występowanie pieprzyków,
 • włosy: bardzo ciemny blond, ciemny brąz, niemal czarny,
 • oczy: ciemnobrązowe i czarne.

Takie osoby mogą korzystać z solarium bez praktycznie żadnych ograniczeń, poza zdrowym rozsądkiem. Powinny korzystać z kosmetyków o działaniu silnie nawilżającym oraz z bardzo bogatym składem. Polecane są również oliwki i mocne bronzery. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here