Depresja — jak nie paść ofiarą choroby cywilizacyjnej?

0
639
depresja
fot. Pexels.com

Depresja to jedna z tych przypadłości, która obecnie dotyka niemalże wszystkim członków społeczeństwa. Powody tego zjawiska mogą być różne. Niekiedy jest to konsekwencją życia w ciągłym stresie, innym razem wynika to z nieprawidłowości w diecie lub chronicznym zaniedbywaniu swoich potrzeb na rzecz uczestniczenia w korporacyjnym wyścigu szczurów. Efekt jest taki, iż depresja została uznana za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Każdego roku schorzenie to zbiera żniwo, które jest prawdziwie przerażające. Pozostaje pytanie, w jaki sposób bronić się przed nieustającym smutkiem i poczuciem ogólnej beznadziei?

Kofeina a depresja

Nie każdy wie, że kofeina może być skutecznym środkiem, jeśli chodzi o walkę z chorobą, jaką jest depresja. Kawoszom z pewnością niezwykle trudno jest wyobrazić sobie rozpoczynanie dnia bez kubka gorącej, aromatycznej kawy. O tym, że spożywanie napojów zawierających pobudzający składnik obniża ryzyko zachorowania na depresję, świadczą badania przeprowadzone przez specjalistów ze Szkoły medycznej w Harvardzie. Testom zostały poddane kobiety, ponieważ to właśnie u nich najczęściej diagnozowany jest chroniczny smutek. Wyniki okazały się zaskakujące — potwierdzono wówczas, iż już dwie filiżanki kawy dziennie mogą zmniejszać ewentualność wystąpienia depresji o 15-20% w stosunku do ludzi, który spożywają ten napój raz lub dwa razy w tygodniu.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak raczyć się kawą! Ma to szczególne znaczenie w okresach jesiennym i zimowym, kiedy to istnieje największe zagrożenie zapadnięcia na chandrę, która może w późniejsze okresie ewoluować w poważniejszą chorobę. Pamiętajmy więc, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka wydaje się więc rozsądnym rozwiązaniem. Warto rozważyć również suplementowanie magnezu i witaminy D, nazywanej również witaminą szczęścia. 

depresja
fot. Pexels.com

Shopping na poprawę samopoczucia

Nie od dziś wiadomo, że robienie zakupów odzieżowych potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o zmniejszanie skutków depresji. Oczywiście nie jest to rozwiązanie, które należy uskuteczniać każdego dnia, jednak niekiedy warto nieco zaszaleć i kupić sobie nową sukienkę lub bluzę z nadrukiem odwołującym się do ulubionej bajki, lub serialu. 

Niekiedy można także udać się do sklepów z ubraniami, zabawkami i akcesoriami dla dzieci. Robienie prezentów swoim pociechom również wpływa pozytywnie na samopoczucie. 

Aktywny tryb życia jako skuteczna metoda walki z depresją

W zdrowym ciele, zdrowy duch!” — to polskie przysłowie zawiera w sobie wiele prawdy. Depresja często dotyka osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla naszej kondycji psychicznej. Aby polepszyć swoje samopoczucie, warto zacząć np.:

To oczywiście zaledwie kilka spośród wielu możliwości. Każdy powinien zadecydować sam o tym, co będzie przynosiło mu najwięcej satysfakcji. 

depresja
fot. Pexels.com

Zacznij podróżować 

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które dręczy depresja, to powinieneś rozważyć opcję częstszego podróżowania. Możesz postawić na egzotyczne kierunki, takie jak Kolumbia, lub inne tzw. ciepłe kraje, albo zdecydować się na eksplorację Europy. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie masz możliwości, aby pozwolić sobie na opuszczanie granic naszego kraju, to nie jest to nic straconego!

Weekend w Polsce może być równie fascynujący jak wycieczka zagraniczna! Wystarczy odpowiednio zaplanować ten czas i ustalić, co właściwie chciałoby się zobaczyć — zabytkowe kamienice we Wrocławiu, stary rynek w Warszawie, czy też niesamowity zamek na Wawelu w Krakowie? Pamiętaj o tym, że w kwestii wojaży jedynym realnym ograniczeniem jest Twoja własna wyobraźnia. Walka z depresją może mieć wiele oblicz. Wybierz zatem to, które wydaje Ci się najbardziej skuteczną opcją!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here