Nordic walking — jakie błędy popełniają początkujący?

0
589
nordic walking
fot. Pexels.com

Nie da się ukryć, że aktywność fizyczna jest bardzo ważną częścią ludzkiego życia. Stanowi to istotny element tzw. selfcare, czyli dbania o swoje samopoczucie i pozwala w dużym stopniu uniknąć skutków choroby, jaką jest depresja. W gruncie rzeczy nie ma znaczenia to, czy ktoś oddaje się trekkingowi górskiemu, kitesurfingowi, jeździe na rowerze, pływaniu na basenie, uprawianiu aerobiku, bieganiu, czy też zjeżdżaniu na nartach. Zawsze najważniejszą kwestią jest to, aby poznać technikę związaną z danym sportem i unikać popełniania różnych błędów. Nordic walking cieszy się dużą popularnością od wielu lat. Sztuka chodzenia z kijkami interesuje zarówno osoby młode, jak i te w średnim wieku lub starsze. Zanim jednak wyjdzie się na pierwszy spacer, warto poznać szczegóły dotyczące technicznej strony tej aktywności. Sprawdź, jakie błędy popełniają początkujący miłośnicy nordic walkingu!

Zbyt długie kijki do nordic walking

Każdy, kto chce zacząć przygodę z nordic walking, powinien wiedzieć, że długość i ogólny rozmiar kijków ma kluczowe znaczenie dla komfortu uprawiania tej aktywności fizycznej. 

Właściwie dobrane kilki to takie, które są dostosowane do wzrostu danej osoby, ponieważ tylko one będą w stanie zapewnić prawidłowe odepchnięcie od ziemi i zapewnić tym samym właściwe zaangażowanie mięśni w cały proces chodzenia.

nordic walking
fot. Pexels.com

Marsz jednostronny, zwany „inochodem”

Najważniejszą zasadą w nordic walking jest to, aby nie wymuszać na swoim ciele żadnych ruchów i starać się chodzić w możliwie naturalny sposób. Noga, która ma wejść w kontakt z podłożem, zawsze jest przeciwstawną do ręki wbijającej i naciskającej kij. 

Zadaniem kijków jest lekkie zaakcentowanie normalnego ruchu ramion. Jednym z częściej popełnianych błędów przez osoby początkujące w nordic walking, jest za mocne skupianie się na pracy kijków samej w sobie. Skutkiem tego działania jest marsz inochodem, czyli jednostronny, gdzie prawa ręka i noga idą ku przodowi jednocześnie i na odwrót. Prawidłowo jest wtedy, gdy górne i dolne kończyny działają naprzemiennie. 

Wbijanie kijków w ziemię poza zakresem pojedynczego kroku

Warto wiedzieć, iż pożądany efekt związany z nordic walking można uzyskać wtedy, gdy podczas marszu kijki są wbijane w podłoże w przeznaczonym na to miejscu, czyli pomiędzy jedną a drugą stopą. Wówczas pozostają one nachylone wystarczająco, aby umożliwić odpowiednie odepchnięcie ciała do przodu, gwarantując równocześnie prawidłowe angażowanie poszczególnych partii mięśni i wykonywania przez nie kompletnego ruchu. 

Należy zaznaczyć, że nordic walking jest dość niepozornym rodzajem rekreacji. Jednak regularne spacerowanie w asyście kijków pozwala szybko przygotować swoje ciało na nadchodzący sezon wakacyjny. 

Trzymanie kijków w dłoniach w mocnym uścisku

Celem treningów nordic walking jest wzmocnienie mięśni i poprawienie działania układu krążenia. Jednak aby osiągnąć takie efekty, należy zadbać o to, aby wykonywane ruchy były kompletne. Chodzi głównie o to, żeby w chwili wbijania kijka w glebę trzymać go w dłoni dość mocno, jednak w momencie, gdy kij przechodzi przez linię bioder, musi on zostać puszczony. Wówczas możliwe jest wykonanie wymachu w tył ramieniem. 

Nieustanne trzymanie kija w dłoni podczas pełnego cyklu, nie pozwoli na wykonanie kompletnego wymachu i tym samym w znaczący sposób zmniejszy efektywność aktywności fizyczne. Pamiętaj, że kijki do nordic walking zawsze są wyposażone w specjalne paski, dzięki którym można je swobodnie puścić podczas marszu bez obaw o to, że wypadną one z dłoni. 

nordic walking
fot. Pexels.com

Częsty błąd — niewłaściwe obuwie

Ostatnim częstym błędem, który jest popełniany przez osoby początkujące w nordic walking, jest ubieranie nieodpowiedniego obuwia. Pamiętajmy o tym, że w trakcie tej aktywności najważniejszy jest komfort chodzenia i przyjemność wynikająca z samej istoty treningu. 

Do nordic walking trzeba butów gwarantujących maksymalną przyczepność do podłoża oraz giętkość. Wszystko oczywiście po to, aby zapewnić sobie właściwe przetaczanie stopy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here