Trening kardio w domu — jakie urządzenia wybrać?

0
825
trening kardio
fot. Pexels.com

Aktywność fizyczna jest jedną z najważniejszych kwestii, jakie dotyczą naszej codzienności. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jeździsz na rowerze, jesteś stałym bywalcem stoków narciarskich, regularnie biegasz, uprawisz trekking górski, ćwiczysz aerobik, pływasz na basenie, czy jesteś amatorem sportów ekstremalnych.

Najważniejsze jest to, że Twoje ciało pozostaje w ciągłym ruchu, co jest istotnym elementem selfcare, czyli dbania o siebie, oraz skuteczną metodą zapobiegania silnym spadkom samopoczucia. Na szczęście zdrowy tryb życia jest obecnie w modzie, przez co promuje się jego pozytywne skutki na wiele różnych sposobów. Warto również nadmienić, że wykonywanie ćwiczeń fizycznych ma dobry wpływ na kształt naszej sylwetki, która to dzięki temu będzie miała się okazje doskonale prezentować na plaży, podczas podróży do ciepłych zakątków świata. Jedną z ciekawszych form ruchu jest trening kardio. Nie każdy jednak ma świadomość, że aby go wykonać, wcale nie trzeba wybierać się na siłownie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i z powodzeniem można wykonywać ćwiczenia w zaciszu domowym. 

Czym jest trening kardio?

Trening kardio to nic innego, jak trening wytrzymałościowy. Jego podstawowym skutkiem ma być ogólna poprawa wydolności układu krążeniowego, czyli po prostu pracy serca. 

Należy wspomnieć, iż trening tego typu powinien być wykonywany przez każdą osobę, której szczególnie mocno zależy na zdaniu o stan własnego zdrowia. Okazuje się więc, że pracować nad sobą można praktycznie wszędzie. Podstawowe ćwiczenia kardio można bowiem uskuteczniać w:

  • parku miejskim, gdzie znajduje się siłownia „pod chmurką”;
  • klubie fitness,
  • na siłowni,
  • w warunkach domowych.

Aby zwiększyć spalanie tkanki tłuszczowej oraz zacząć proces budowania lepszej kondycji, należy korzystać ze specjalnych urządzeń, które to umożliwiają. Mowa jest w tym przypadku o bieżniach, rowerkach treningowych, maszynach typu orbitrek, wioślarzach i stepperach. 

trening kardio
fot. Pexels.com

Jeśli trening kardio, to bieżnie elektryczne

Od razu trzeba zaznaczyć, że na bieżniach elektrycznych można nie tylko biegać, ale również chodzić. Urządzenia charakteryzujące się wysoką jakością oferują możliwość zmiany kąta nachylenia od 0 do nawet 20%! 

Wybieranie najwyższej opcji symuluje spacer pod górę. Co więcej, obsługa bieżni elektrycznej jest banalnie prosta! Każdy będzie w stanie sobie z tym poradzić. 

Rowery stacjonarne a trening kardio

Jako alternatywne rozwiązanie dla bieżni elektrycznej można potraktować rowerki treningowe, czyli stacjonarne. Dzisiejszy rynek oferuje nam naprawdę wiele modeli, co pozwala na maksymalne dostosowanie urządzenia do naszych indywidualnych potrzeb. 

Trening kardio na rowerze jest polecany szczególnie w przypadku osób, których organizmy zmagają się z różnego typu schorzeniami, nieprawidłowościami występującymi w obrębie wszystkich odcinków kręgosłupa, a także wówczas, gdy komuś po prostu zależy na tym, aby zadbać o swój stan zdrowia. Jest to również doskonała opcja dla pacjentów borykających się ze skutkami chórów kardiologicznych.

Warto zaznaczyć, że popularnością wśród konsumentów cieszą się nie tylko rowerki pionowe, ale również poziome.

trening kardio
fot. Pexels.com

A może orbitreki?

Efektywny trening na maszynach można wykonać również przy pomocy orbitreka. Jego konstrukcja pozwala na zmniejszenie obciążenia stawów oraz ścięgien, które to są wyjątkowo narażone na ryzyko uszkodzenia w przypadku innych ćwiczeń kardio. 

Korzystanie z orbitreka jest zalecane w szczególności dla osób cierpiących z powodu nadwag. Wszystko dlatego, że w stosunkowo krótkim czasie można dzięki temu pozbyć się nadprogramowych kilogramów, nie przestając jednocześnie korzystać z uroków zdrowego trybu życia. 

Trening kardio na tych urządzeniach umożliwia między innymi wzmocnienie mięśni brzucha, kręgosłupa oraz ramion. Ćwiczenia te nie są równocześnie zbyt mocno wymagające, więc poradzi sobie z nimi każdy — nawet ktoś, kto nie posiada doświadczenia, jeśli chodzi o tego typu aktywność fizyczną. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here