Czy warto chodzić na solarium?

0
912
solarium
fot. Pexels.com

Solarium to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc zarówno przez Polki, jak i przez Polaków. Większość osób wybiera się tam po to, aby nadać swojej skórze atrakcyjniejszego odcienia. Prawda jest taka, że opalanie ciała w solarium pozwala uzyskać pożądane efekty znacznie szybciej, niż w przypadku tradycyjnego spędzania czasu na leżaku, wygrzewając się w słońcu. 

Opalenizna jako synonim piękna

Z powodzeniem można założyć, że opalone ciało jest tak samo ważne w kontekście pojmowania piękna, jak szczupła i umięśniona sylwetka. Jak powszechnie wiadomo, każdy z nas chce dobrze prezentować się na plaży, przy okazji podróży do egzotycznych krajów, np. do Kolumbii. Aktywność fizyczna jest w tym przypadku kluczowa — ma ona znaczenie nie tylko dla tzw. selfcare, czyli dbaniu o swoje samopoczucie i przeciwdziałania w ten sposób występowaniu depresji, ale także odgrywa istotną solę w nadawaniu ciału takiego kształtu, jaki się nam najbardziej podoba. O swoją sylwetkę można troszczyć się na wiele sposobów. Jako przykłady takich działań warto wymienić przede wszystkim:

Ciekawostką jest fakt, iż jeszcze kilkaset lat temu idealną karnacją była ta jasna. Skóra miała być wręcz porcelanowa, czyli bardzo blada. Dziś kanon jest zupełnie inny i wydaje się nieco bardziej elastyczny. Pożądaną karnacją jest ta o odzieniu karmelowym, albo nawet znacznie ciemniejszym. Równomierna opalenizna jest na topie, trudno temu zaprzeczyć. To właśnie z tego powodu coraz więcej osób chętnie korzysta z usług solarium. Dzięki opalaniu skóry przy pomocy specjalnych lamp brązujących można cieszyć się atrakcyjną opalenizną przez 365 dni w roku. Czy jednak opalanie w takich w warunkach jest bezpieczne? Jak prawidłowo korzystać z solarium, aby nie narazić się na choroby różnego typu, w tym również na nowotwory skóry?

solarium
fot. Pexels.com

Solarium — podstawowe informacje

Solarium to rodzaj urządzenia elektrycznego, które składa się z lamp wytwarzających specjalne promieniowanie ultrafioletowe (UVR) w zakresie fal UVA o mocy zawierającej się w widełkach od 320 do 400 nm, oraz UVV — 280-320 nm. Wszystko to daje efekt podobny do tego, jaki zapewnia nam promieniowanie słoneczne. Pierwsze maszyny tego rodzaju zostały wyprodukowane ponad 50 lat temu!

Solarium — główne zalety

Solarium ma szerokie grono swoim zwolenników. Wiele spośród tych osób podkreśla, że spędzanie czasu pod lampami może mieć znaczenie dla poprawy humoru, ponieważ światło lamp wzmaga produkcję witaminy D, co jest szczególnie ważne jesienią i zimą. Opalanie w solarium może być zatem skutecznym sposobem walki z chandrą i ogólnym, złym samopoczuciem. Dodatkowo atrakcyjny kolor skóry wspomaga budowanie zadowolenia ze swojego wyglądu, co również można uznać za działanie antydepresyjne. 

solarium
fot. Pexels.com

Innymi zaletami solarium, są kwestie takie jak:

  • uzyskiwanie szybkiej i równomiernej opalenizny;
  • wstępne przygotowanie skóry do kontaktu ze słońcem, co może uchronić nas przed ewentualnymi poparzeniami skóry;
  • relaks na wysokim poziomie i możliwość wyciszenia się po dniu ciężkiej pracy;
  • promienie UV korzystnie wpływają na leczenie niektórych chorób skóry, np. łuszczycy i trądziku. Można uznać je wręcz za alternatywę dla innych sposobów prowadzenia terapii. W wielu przypadkach zaobserwowano, że objawy wspomnianych dolegliwości zostają złagodzone lub nawet znikają zupełnie, właśnie wskutek wizyt na solarium. Jest to powodowane głównie tym, iż promieniowanie prowadzi do zahamowania nadczynności łojotoku skórnego, który jest głównym powodem występowanie różnego rodzaju wyprysków. 

Jednocześnie warto zaznaczyć, że nie można oczekiwać, iż jedna wizyta w solarium sprawi, że odcień naszej skóry stanie się czekoladowy. Potrzeba ku temu kilku sesji, a potem regularnego spędzania czasu na słońcu, lub odwiedzania solarium np. raz w tygodniu, aby utrzymać pożądaną opaleniznę. Na szczęście proces opalania jest w tym przypadku bardzo przyjemny. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here